2010. január 28., csütörtök

Javulgatunk

Szerencsére, Lilo kedve egyre jobb, tegnap kiszedte a dohányzóasztal alsó polcáról a kamerát tokostól, és a zipzár műanyag húzogatóit jól lerágcsálta, én örülök, hogy rosszalkodik, jobb, sokkal jobb, mintha rosszul lenne. Másfelől, apja hibája, attól, hogy valami 4 hónapig nem érdekli a kutyát, még nem azt jelenti, hogy nem is fogja...
Voltak 5 percek, amikor szerencsétlen patkányt cibálta, és amikor fut Süti és a labda után, már jóval gyorsabb a reakcióideje, eddig Süti szinte vissza is ért, mire ő elindult, és még a lakás másik felében nézelődött, mikor újra eldobtuk a labdát. Még mindig nem olyan, mint régen, de határozottan gyorsabban reagál. Igaz, még elvétve neki megy dolgoknak, vagy játék közben be-beveri a fejét (amit lehet, eddig is csinált, csak nem figyeltük minden mozdulatát - nem tudom).
A Sevenalettát kísérő nélkül is beveszi, mondjuk elég picike, a lehulló negyedeket is felnyalja, a májvédőt már álcázni kell, egy kis májkrém, vagy valami más kenhetőbb dologgal. A feloldott homeo-golyócskákat is simán lefetyeli, nem ellenkezik, sőt, még a fecsit is szétrágná szíve szerint. :)
Az ember nem gondolja, hogy lehet örülni annak, amikor egy kiskutya rossz, de azok után, amiken keresztül mentünk vele, trillió-milliószor választanám inkább azt, hogy élénk legyen, kölyök, rosszalkodásokkal, mint, hogy egy zombi legyen, aki nem csinál semmit...

2010. január 26., kedd

Homeopátia

Pénteken voltunk homeopata dokinéninél (http://www.homeopata.hu/ol-allatorvosok.php) a 18. kerületben, 1 órás volt a konzultáció, és igyekezett mindenről kikérdezni minket. Hétfőre ígérte a szerválasztást, telefonon egyeztettünk, és ma sikerült beszereznem mind a kettőt (http://www.homeopatika.hu/). Így el is kezdtük, Lilo lefetyelte a fecsiben feloldott szert, ízlett neki. Nem tudom, mennyi idő alatt kellene hatnia, vagy attól volt e, de beadást követő 15 percre Lilo elkezdett egy kicsit játszani.Már pár napja amúgy is jobban volt, szombaton csóvált is nekem egy kicsit, ill. tegnap is volt egy kis csóválás, a farkát is egyre magasabban hordja.
Viszont vasárnap a városligetben nagyon nyomi volt, bárkivel elment volna, hívásra nagyon nehezen reagált, úgy tűnt a hang irányát sem tudja belőni, pedig ici-pici kora óta jött, mit jött, rohant első szóra.
Ma, ahogy hazaért párom, Lilo is várta az ajtóban, volt csóválás, és elmondása szerint elevenebb is volt, tehát még nem kötném össze a homeopátiás szert és a játékot, minden esetre könnyeket csalt a szemembe, ahogy az előbb játszottak a "papával".
Nagyon kíváncsi leszek a hatásra, mert lassan csökkenteni szeretném a Sevenalettát, sok neki a kétszer háromnegyed, az elmúlt héten ez látszódott is.
Nyafog azért még, igyekszünk kevesebb figyelmet szentelni neki, mert ezek a kópék nagyon jó színészek tudnak lenni... ami egyszer bejött, azzal próbálkoznak a későbbiekben is.
De összegezve nagyon boldogok vagyunk, csak nehogy elkiabáljam. :)


2010. január 20., szerda

Zombi, de jobban van

Hála az égnek, azóta sem volt rohama (kopp-kopp-kopp).
Ma voltunk dokinál, kiszedték a kanült, csökkentettük a Seveneletta adagot 2x3/4-ed tablettára, reménykedve abban, hogy amiatt zombi a leányzó.
Szombaton nagyon érzékeny volt a hangokra, ami az altatásból is adódhat, meg az érintésekre is összerezdült. Ez eddig fokozatosan javult, már nem rezzen össze hangokra, és simogatni is lehet, akár orv módon, hátulról is, lehet, tisztább a tudata is.
Amúgy a hét elején még nagyon koordinálatlan volt, leszegett fejjel mászkált, így sok mindennek nekiment, meg szerintem zavarta a kanül is, mert már munkálkodott az eltávolításán is, azért szerencsére nagy kárt nem tudott benne tenni (hála a gondos kötözésnek. :))
Azt hittük, sérült a látása is esetleg, de napról napra jobban közlekedik, és sokat segített az is, hogy a "haját" elcsatoltam a szeme elől.
3 hét múlva megyünk vérvételre, kiderüljön, megfelelő e a gyógyszer szint a vérében.

Pénteken megyünk homeopátiás állatorvoshoz, nagyon remélem, hogy tud rajtunk segíteni, telefonban azt mondta, jó eredménnyel kezelik az epilepsziát, még az is előfordulhat, hogy csökkenteni is lehet a gyógyszerét, bár én annak is nagyon örülnék, ha soha-soha többet nem lenne rohama.

Összevetve egész jól van, nagyon jó az étvágya, ami a Sevenaletta "mellékhatása", és mintha a farkincáját is egyre magasabban tartaná, nem húzza annyira maga alá.

Séta és ivás után. :)

2010. január 16., szombat

Rémálom

A rémálom január 14-én, du. kezdődött, amikor hazaértünk munkából. Lilo nem jött minket üdvözölni, és a radiátornál feküdt, pofija csupa nyál, ami rohamra utalt. A későbbieket tekintve, aznap, már ki tudja, hányadik...
Időpontokat már nem tudom, ez a három nap most nekem egy örökkévalóságnak tűnt. És még ki tudja, mi vár ránk. :(
Szóval este volt egy rohama, kapott gyógyszert. Aztán kb. 1 óra múlva még egy, és így tovább. Felhívtuk a dokit, mit csináljunk, nem kecsegtetett semmi jóval, és a gyógyszer adagjának megemelését tanácsolta. De a Seveneletta és Diazepam desitin ellenére sem lett jobban, pedig ezeknek mind hamar fel kell szívódniuk. Sűrűsödtek a rohamok, újabb telefonos konzultáció alkalmával javasolta, vigyük ügyeletre, ahol tudnak segíteni.
Így este 10kor útnak indultunk a Juhász Klinikára, ahol kapott nyugtatót és altatót, amitől elvileg reggelig kellett volna békésen szunyókálnia... Kaptunk ebből a keverékből roham esetére is.
Az alvás nem tartott sokáig, 11-fél12 felé értünk haza, fél 1-kor már rohama volt. A gyógyszerrel 2 további órát aludt.
Innentől kezdve 20-30 percenként volt rohama, egészen reggel fél 9-ig, amikor kapott újabb altatót az állatorvosunknál.
7kor indultunk, hála a BKV sztrájknak, 20 perc helyett 45 perc alatt sikerült átérnünk Pestről Budára...
A kocsiban is kétszer volt rohama.
Megérkeztünk a dokihoz, vércukor méréshez akart vért venni, közben jött az újabb roham. Ekkor kapott altatót.
Utána bekötöttek neki infúziót, én, pedig felmentem apuékhoz aludni.
Délben érdeklődtem, 1 rohama volt, délután volt még 1. Onnantól kezdve altatták.
Sajnos a dokinénink semmi jóval sem tudott szolgálni, azt mondta, csoda kell, hogy ebből az állapotból kijöjjön, így felmerült az euthanasia gondolata is. :(((
Végső megoldásként mondta, próbáljuk ki, hogy másnapig altatják, hátha lesz valami változás.
Éjszakára hazavitte, és figyelgette, ha melege volt, gyorsabban vette a levegőt, de ettől eltekintve, más nem volt.
Január 16-án negyed 1 körülre mentünk, kb. 1 óra felé hagyták abba az altatást, amitől lassan, de elkezdett ébredezni.
A félelmünk megvolt, hogy ezután is rohamozni fog, amint kiürül az altató.
De eltelt fél óra, majd egy óra, és nem volt rohama. Kicsit később, némi dajkálás után megpróbálkoztunk az etetéssel, szerencsére kómásan ugyan, de evett, tápot és RC gyógykonzervet, és ivott is.
Hagytuk még pihenni, majd du. 5 körül indultunk vele haza.
Itthon a hálóba, a kosarába tettük, kapott még enni, de azóta sem volt rohama, és pihenget.
Az állatorvos szerint még mindig kétesélyes a dolog, de mi bizakodunk. Ha léteznek csodák, azt hiszem, ez a kis pöttöm lányka megérdemli, hogy jobban legyen, és viszonozni tudjuk neki az eddig kapott szeretetet. Nem kérek sok mindent, csak egy esélyt egy teljesebb életre.

2010. január 14., csütörtök

Teóriáink

Lilot 2009. 12. 18-án ivartalaníttattuk. Az első rohamra december 25-én került sor. Először arra gondoltunk, az altató "mellékhatása", de az állatorvos szerint azonban, (fizikálisan) nincsen köze a két dolognak egymáshoz. De az orvosok nagyon nagy hányada csak a kézzel fogható dolgokban hisz - az ő dolguk, ettől még lehetnek kiváló szakemberek.
Viszont több "elvontabb" könyvben is utánanéztem, előző posztban olvashatjátok, miket találtam.
Így egyre több minden alátámasztja a gyanúnkat, hogy mégiscsak az ivartalanítás lehetett a katalizátor. Előfordulhat, hogy a hajlam megvolt benne, hiszen ezek a dolgok öröklődhetnek is, ráadásul nem feltétlenül kell betegnek lennie egy kutyának, hogy a hajlamot örökíthesse.
Szóval, szerintünk maga a műtét, és az azt megelőző, ill. követő események valószínűleg ekkora hatást gyakoroltak rá. Amúgy is érzékeny lelkileg, plusz elég fiatal is volt (bár ki tudja, idősebb korában hogyan viselte volna).
A műtét óta úgy kell beemelni az autóba, ami több kutyánál is előfordulhat - összeköti a kellemetlen élményt az autóval - de nálunk ez is lehet egy jel.
A másik furcsaság, ami nem biztos, hogy beigazolódik, még le kell tesztelni, hogy a műtétre a kis polár pulcsijában vittük, a sorozatos rohamok idején abban vittük este sétálni. Kb. mióta voltak nyugodt napjaink és éjszakáink, és az idő is enyhébb volt, ruhácska nélkül sétáltunk, nem is volt rohama. Tegnap este azonban pár fénykép erejéig ráadtam, hajnalban roham.
Lehet, hogy csak véletlen, és semmi köze a ruhának a kellemetlen emlékekhez, és a rohamokhoz, de mi van, ha mégis? Ha van rá remény, hogy a műtét okozott ekkora traumát, és egyszer képes lesz feldolgozni? Ha gyógyszerek nélkül is tünetmentes lesz...

Az epilepszia

Mi válthatja ki az epilepsziát, és a rohamokat?

Én hiszek abban, hogy minden betegség lelki eredetű, ha már embernél sokféle baj forrása a psziché, miért ne lehetne a kutyáé is?

Általános megfogalmazás:
"Az epilepszia az agyban kialakuló betegség, melyet legalább két alkalommal előforduló, spontán jelentkező, más betegséghez nem köthető görcsroham határoz meg. A görcsrohamot egyes neuron csoportok kóros, a gátlóhatás alól felszabaduló ingerületvezetése váltja ki. Közvetlen kiváltó oka az agy elektromos túlműködése, illetve zavarai; a beteg a roham ideje alatt történtekre nem emlékszik vissza." (http://hu.wikipedia.org/wiki/Epilepszia)

Jacques Martel - Lelki eredetű betegségek lexikona:
"Az epilepszia az agysejtek közötti elégtelen kommunikáció, a nem megfelelő kapcsolat folytán jön létre. Az ennek következtében létrejövő idegfluidum (~folyadék) túlterheléshez és olyan hullámok keletkezéséhez vezet, amelyek agyunk többi részét megtámadják.
[...] A kínzó szituációkat félelemből a tudattalanba "menekíti", így elméjének nincs semmi irányítása felettük. Az epilepszia tudtára adja a környezetnek, hogy a beteg szeretetre és érzelmekre vágyik.
[...] Mivel az epilepszia az idegpályák túlterheltségét jelenti, mindaz, amit fel kell dolgoznia, túl sok számára, olyan helyzet alakul ki tehát, amelyben választania kell.
[...] Az epilepszia lehet bénító félelem következménye (halál, betegség, valakinek az elvesztése)."

Csütörtök hajnal

A megemelt adaggal sikerült kihúznunk január 14. 3:50 percig rohamok nélkül. Tudom, gyógyszeres kezelés mellett is lehetnek, sőt vannak rohamok, doki szerint évi 2-3 a "normális" (már ha normálisnak nevezhető egyáltalán az epilepszia, vagy a roham...).
Lehet, csak elszoktunk a látványtól, de mintha rosszabb lett volna most ez...
Előző du. már olyan kis nyomi volt, játszottak Sütivel, de olyan kis kedvtelen volt, "össze is vesztek" valamin, Süti sokszor ugatta le a fejét, vagy mordult rá, mikor Lilo közeledni akart.
Valakinek jelzi a másik kutyája, ha epilepsziás görcse van a társának, lehet Süti ezzel jelezte?

2010. január 10., vasárnap

TTouch

Egy kedves fórumtársam ajánlásával jutott eszembe újra a Tellington Touch elnevezésű masszázs, amikor elküldte nekem ezt a linket: TTouch.
Január 10-én sikerült is egy találkozót összehozni, ezúton is nagyon szépen köszönöm a segítséget. :)
Bízom benne, hogy valamit azért fog javítani Lilo állapotán.

Javulás?

Január 8-án este 21:14-kor megint ugatós-rohangálós volt 10-15 másodpercig, ekkor jöttünk rá, hogy ez is egy roham, csak éppen itt tudatánál van. Ilyenkor rohangálás közben pisil is, ezúttal az ölembe, mert felkaptam, hogy be tudjuk adni a diazepamot...
Ez sem üdítő látvány, viszont jóval rövidebb ideig tart, mint az eszméletlen rohama, és utána pillanatok alatt "kitisztul".
A fura viselkedésre való tekintettel az orvos a gyógyszer dózisának emelését javasolta, így 2xfél tablettára váltottunk.
Azóta nem volt rohama, sem éber, sem eszméletlen (kopp-kopp-kopp), kezd visszatérni régi viselkedése is, a koordinálatlansága úgy tűnik, megszűnt, normális adagokat ürít, nem nyöszörög, nem sírdogál, így nem csak ő, de mi is kezdjük kipihenni az elmúlt hetet.
Valószínűnek tartjuk, hogy izomfájdalmai (izomláz?) lehettek, amiatt nyöszörgött annyit...

Szóba jött még egy sönt vizsgálat is (portoszisztémás sönt kizárására), de 11-ére halasztottuk a kérdés eldöntését.

2010. január 7., csütörtök

Gyógyszeres kezelés alatt..

Január 5-én este megkapta az első adag gyógyszerét, január 6-án hajnali 0:30 volt egy eszméletvesztős rohama, majd ugyanezen napon 22:30 körül már csak nyálzott... Azt gondoltuk, kezd hatni a gyógyszer, és már csak nyálzik... de pár órával később, január 7-én 4:50-kor megint rohamozott, de ezúttal olyan hosszúnak tűnt, nem is nyugodott meg teljesen, hiába kapott diazepamot, 6:45-ig sírdogált, mászkált, nyöszörgött, amitől ő és mi sem tudtunk aludni... végül annyira kifáradt, hogy elaludt.
Gyógyszertől viszont kezdett furán viselkedni, szegénykém kóvályogott, dülöngélt, el-el vesztette az egyensúlyát, nem játszott Sütivel, igen piciket kakilt, és nyöszörgött... mindenért... kezdtünk igen kifáradni, kb. mint egy pár napos csecsemő, túl sokat nem tudtunk pihenni. :/

2010. január 6., szerda

Orvosi vizsgálatok

Január 5, este fél 7re kaptunk időpontot az állatorvoshoz. Először ultrahangra mentünk, uh-s doki megnézte a szerveit, és a fejét is, mondta, hogy semmi rendellenességet sem lát, szervei ki vannak fejlődve, tehát nem szervi gond okozza a rohamokat. Utána a kezelő orvosunk vett vért, a teljes laborhoz, ill. megmérte a vércukor szintjét, ami normális volt. Labor után 2 nap múlva kell érdeklődnöm.
Kaptunk Seveneletta receptet, kezdetnek 2xnegyed tablettát kell majd adnunk, ill. írt fel Diazepam desitin oldatot is, görcsök kezelésére.
Este megkapta az első adagot, szerencsére egy kis finomsággal egyben lenyeli. :D

Újabb roham...

Január 4-én éjjel/hajnali 0:20 perckor volt rohama, kötél a szájba, oldat a popójába... Kb. 30 másodpercig tartott, ezúttal nem pisilt maga alá, de ugyanúgy szájzárat kapott, és rángatózott, és görcsölt, mint az ezt megelőző roham alkalmával... Valószínűleg a gyógyszernek köszönhetően hamarabb tisztult ki, hozzám bújt, és reggelig együtt aludtunk.
Következő rohama aznap, 23:15 perckor volt, csakúgy, mint eddig, alvásból kezdődött, ugyanannyi ideig tartott, kötél, és popsi oldat...

Amire sikerült rájönnünk, hogy lefekvés után, kb. 20-30 percre kezdődik a rohama, valószínűleg mindig ugyanabban az alvási/álmodási fázisban. Sajnos másban nem véltünk még logikát felfedezni, arra vonatkozóan, hogy mi válthatja ki. Sok kutyánál egy hirtelen hang vagy fény is előidézhet rohamot, de Lilonál mindig akkor kezdődik, amikor már nyugiban van mindenki, lefeküdtünk aludni... A szilvesztert is szinte végigaludta, míg Süti ugatott, morgolódott 1-1 petárda és tűzijáték hallatán... Még ideges sem volt... semmi nyálzás, lihegés, vagy más rendellenes viselkedés...

2010. január 4., hétfő

Rohamok

Hétfői (2009. december 28.) rohama után minden ugyanolyan volt, mint azelőtt, már épp kezdtünk is megfeledkezni róla. Szombatról (01.02.) vasárnapra (01.03) virradóan azonban kb. 0:50 perckor újra rohama lett, ahogy a nagykönyvben meg van írva: rángatózás, görcsbe állt test, szájzár, nyálzás, és maga alá is csurgatott. Ekkor már sejtettük, hogy nem csak arról van szó, hogy rosszat álmodott... Maga a roham kb. 20-30 másodpercig tarthatott, utána 10-15 perc kellett, mire "kitisztult", aztán reggelig aludt.
Vasárnap (2010. január 3.) délután ellátogattunk az állatorvoshoz, mégis mi lehet... persze, aggódó gazdikhoz méltóan addigra a fél internetet elolvastuk, és az epilepszia tűnt a legkézenfekvőbbnek, mivel 5 hónapos se volt, így nagy valószínűséggel ráadásul öröklött...
A doki bácsival átbeszéltük a tüneteket, és mondta, egyértelműen kijelenteni, hogy epilepszia, csak a többi, esetleges betegség kizárásával lehet. Így megbeszéltünk egy időpontot keddre (2010. január 5.), amikor megvizsgálják majd ultrahanggal és vért is vesznek tőle.
Kaptunk Diazepam Desitin rektális oldatot, ha esetleg újabb rohama lenne.